euromark.pl

Blog tematyczny o lifestylu, sporcie i zdrowiu

Zdrowie

Dieta pudełkowa zgodna z grupą krwi

Dieta pudełkowa zgodna z grupą krwi

Coraz więcej ludzi w dzisiejszych czasach zwraca baczną uwagę na swoją dietę. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele różnego rodzaju diet. Niektórzy zastanawiają się nawet czy to, jakie produkty się spożywa, powinno być uwarunkowane posiadaną grupą krwi.

Czym jest dieta przystosowana do grupy krwi?

W latach dziewięćdziesiątych pewien amerykański lekarz wydał bestsellerową książkę, której głównym tematem było przystosowanie diety według posiadanej grupy krwi. Dieta do grupy krwi polega na stosowaniu produktów żywieniowych, które w teorii są lepiej przyswajane przez konkretną grupę krwi, A, B, 0 lub AB. Teoria ta zakłada również całkowite usunięcie ze swojego jadłospisu tych produktów, które w teorii są szkodliwe dla danej grupy powodując różnego rodzaju stany zapalne. Tego rodzaju dieta ma zapobiegać powstawaniu chorób przewlekłych oraz poprawić ogólny stan zdrowia organizmu.

Badania naukowe dotyczące diety zgodnej z grupą krwi

Od czasów wydania książki lekarza ze Stanów przeprowadzono szereg badań mających na celu podtrzymać bądź obalić teorię dostosowania diety do grupy krwi. Na podstawie tychże badań stwierdzono, że mimo faktycznych korzyści wynikających z takiego, a nie innego doboru składników odżywczych, nie wynikają one z dopasowania diety do grupy krwi. Owszem, osoby które zostały poddane badaniu faktycznie jadły tylko te produkty, które były przeznaczone dla ich grupy krwi, jednak korzyści jakie uzyskały, nie były z tym stricte powiązane.

Dieta pudełkowa do grupy krwi

Obecnie mit związany z dietą dopasowaną do grupy krwi wciąż ma jednak swoich zwolenników, dlatego firmy cateringowe często posiadają w swojej ofercie dietę dostosowaną pod konkretną grupę krwi. Oczywiście każda dieta oparta na zdrowych i nieprzetworzonych produktach jest dobra, dlatego też jeżeli chce się zadbać o swoje zdrowie i jakość przyswajanych składników odżywczych, warto zdecydować się na jej wybór. Dieta ta jest rekomendowana przede wszystkim dla osób, które są zdrowe i chcą zadbać o swój wygląd. Nie należy jednak wykluczać różnego rodzaju produktów w przypadku jakichkolwiek problemów chorobowych ze względu na ryzyko pogorszenia się stanu zdrowie. Obecnie na rynku działa wiele firm cateringowych rekomendujących dietę pudełkową. Jak w każdym tego rodzaju przypadku, dieta pudełkowa powinna zostać skonsultowana z odpowiednim specjalistą w tej dziedzinie. Doświadczony dietetyk z pewnością w odpowiedni sposób dobierze składniki odżywcze i ewentualnie wprowadzi modyfikacje do stosowanej przez nas diety.

Udostępnij