Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Jak wybielić białe ubrania – odkryj moc natury

Moda Data publikacji - 25 października 2022 Autor - Redakcja euromark.pl
jak wybielić białe ubrania


Białe ubrania są piękne, przepełnione klasycznym urokiem, a do tego sprawdzają się bez względu na okazję. Jedynym problemem, jaki jest z nimi związany jest ten, który dotyczy utrzymania ich w idealnym stanie. Białe ubrania żółkną w zastraszającym tempie. Wiele osób podkreśla przy tym, że doszło do tego nawet pomimo kurczowego trzymania się zaleceń producenta ubrań. Jak wybielić białe ubrania nie niszcząc ich?

Z tego artykułu dowiesz się o:

  • dlaczego białe ubrania żółkną i szarzeją
  • jak wybielić białe ubrania domowym sposobem
  • pranie białych ubrań

Dlaczego białe ubrania żółkną i szarzeją?

Problemy z niegdyś białymi, a teraz szarymi ubraniami są zwykle tłumaczone niedostateczną starannością wykazywaną podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Nie zawsze jednak to niefrasobliwość właścicieli ubrań sprawia, że ubrania nie zachwycają już bielą. Problemem okazuje się również to, że w zdecydowanej większości polskich gospodarstw domowych występuje zjawisko twardej wody. Jeśli doda się do tego pozostałości po proszku do prania oraz rosnącą liczbę zanieczyszczeń jasnym stanie się, że utrzymanie idealnej bieli może być co najmniej problematyczne.

jak wybielić białe ubrania

Jak wybielić białe ubrania domowym sposobem?

Jeszcze zanim wyruszymy na poszukiwanie specjalistycznych preparatów wybielających, powinniśmy przypomnieć sobie o kilku domowych sposobach znanych z tego, że odznaczają się dużą skutecznością. W tym kontekście zwykle wspomina się o sodzie oczyszczonej oraz proszku do pieczenia. Nasi starsi krewni używali jednak do wybielania ubrań także cytryny, wody utlenionej oraz octu spirytusowego.
Naszym podstawowym wyzwaniem powinno być rozwiązanie problemu twardej wody. Im bardziej będzie ona miękka, tym bielsze będą ubrania prane w niej. Jeśli więc pierzemy w pralce automatycznej, zwróćmy uwagę na to, aby w przegródce, w której zwykle umieszczamy płyn do płukania, znalazła się szklanka octu. Tu warto przypomnieć zresztą jeszcze jedną zasadę. Jeśli stosujemy rozwiązania naturalne – nie mieszajmy ich z chemicznymi nawet, jeśli miałoby się to wiązać z koniecznością prania białych ubrań dwa razy.

Pranie białych ubrań – metody zapobiegawcze

Profilaktyka jest zawsze tańsza niż leczenie. Jeśli więc nie dopuścimy do tego, aby ubrania zszarzały, nie będziemy musieli kupować drogich wybielaczy. W tym celu warto przestrzegać kilku zasad. Najbardziej znana jest jednocześnie zasadą najbardziej oczywistą. Jeśli chcemy mieć nieskazitelnie białe ubrania, nie powinniśmy mieszać ich podczas prania z kolorowymi. Teoretycznie, trudno o bardziej czytelną zasadę. W praktyce jednak wielu osobom zdarza się o niej zapomnieć.
Oczywiście, pranie białych ubrań oddzielnie wcale nie musi rozwiązać wszystkich naszych problemów. Ciekawym pomysłem może być też namoczenie ich na kilka godzin przed praniem w roztworze, na który składają się woda oraz soda oczyszczona. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że uda nam się usunąć najpoważniejsze zabrudzenia. Warto też pamiętać o szczególnej ostrożności podczas prania białych skarpetek. Te potrafią być dość mocno zabrudzone, zaleca się więc pranie ich osobno, aby brud nie przeniknął do delikatniejszych białych tkanin. Pamiętajmy też o znaczeniu, jakie mają zalecenia odnoszące się do temperatury, w jakiej powinny być prane białe tkaniny.

tusz do rzęs

Redakcja euromark.pl

Redakcja serwisu euromark.pl, składa się z entuzjastów zdrowego stylu życia, sportu a także mody. Artykuły są przygotowywane z wielka starannością. Dbamy o to, aby każdy odbiorca znalazł w serwisie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że również Ciebie zaciekawią prezentowane przez nas treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?