euromark.pl

Blog tematyczny o lifestylu, sporcie i zdrowiu

Sport

Bieganie dla początkujących – wskazówki

Bieganie dla początkujących – wskazówki

Chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać? Bieganie wydaje się bardzo prostym ćwiczeniem, ale przed rozpoczęciem treningów, warto zapoznać się z kilkoma informacjami i wskazówkami. Dowiedz się, jak często i jak intensywnie biegać, żeby poprawić swoją kondycję, jakie korzyści niesie ze sobą regularne bieganie, i czy trening biegacza wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu.

Bieganie jako ćwiczenie ogólnorozwojowe

Choć wszystkim wielbicielom wypoczynku na kanapie i leżaku może się to wydawać mało prawdopodobne, ludzkie ciało jest ewolucyjnie dostosowane do poruszania się szybkim chodem. Właśnie chód, nie pozycja stojąca czy siedząca, jest fizjologiczną postawą człowieka. Regularny ruch na wolnym powietrzu nie tylko rozwija wszystkie partie mięśni, ale również dotlenia organizm, korzystnie wpływa na pracę jelit i kondycję.

Bieganie jest jednym z najbardziej korzystnych dla naszego organizmu rodzajów ćwiczeń fizycznych, pozwalających nadrobić godziny spędzone w biurze czy domu przed monitorem komputera. W bieganie angażują się mięśnie całego ciała, dzięki czemu nie musimy wykonywać wielu rodzajów ćwiczeń, a za to przy regularnym ćwiczeniu cała nasza sylwetka nabiera gibkości, szczególnie mięśnie nóg i pośladków. Bieganie jest również dobrym ćwiczeniem na odchudzanie, zwłaszcza jeśli połączymy je ze zdrową, zbilansowaną dietą. Znacząco poprawia kondycję i wydolność oddechową, a także pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie.

Bieganie dla początkujących

Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, należy pamiętać o tym, że wszystkie ćwiczenia powinniśmy wykonywać we własnym tempie. Nie musimy się forsować, żeby zaobserwować stopniową poprawę kondycji, początkowo możemy na przykład na przemian biec i maszerować na wybranej przez nas trasie. Wystarczą dwudziestominutowe treningi co najmniej dwa razy w tygodniu, abyśmy z czasem dostrzegli pozytywne rezultaty.

Wybór trasy i wyposażenie biegacza

Na naszą regularną trasę biegów najlepiej wybrać miejsce oddalone od ulic, a za to w bliskości terenów zielonych, na przykład las czy park. Jest to korzystne z uwagi na czystsze i bardziej natlenowane powietrze oraz, co jest szczególnie istotne w lecie, zacienienie. Biegając podczas upałów pamiętajmy zawsze o butelce wody. Czy do biegania potrzebujemy czegoś jeszcze? Ubranie powinno być wygodne i przewiewne, dostosowane do temperatury, warto jednak zainwestować w sportowe buty, przystosowane do biegania po utwardzonej nawierzchni.

Udostępnij