euromark.pl

Blog tematyczny o lifestylu, sporcie i zdrowiu

Rekreacja

Co daje joga i dlaczego warto ją praktykować?

Co daje joga i dlaczego warto ją praktykować?

Joga to nietypowy sport dla osób, które szukają wytchnienia po stresującym i wyczerpującym dniu. To system ćwiczeń, z których te najbardziej podstawowe można wykonywać samodzielnie w domu. Joga zyskuje popularność i dla coraz większej grupy osób jest wyrazem stylu i filozofii życiowej.

Czym jest joga?

Joga to system ćwiczeń, które nazywane są asanami. Asana to w wolnym tłumaczeniu wygodna pozycja, a więc ćwiczenie jogi to przyjmowanie pozycji, które są wygodne dla ciała, pozwalają się zrelaksować i spokojnie oddychać. Joga to nie tylko praktyka dla ciała, ale także czas relaksu dla umysłu, ponieważ przy każdym ćwiczeniu należy starać się spokojnie i rytmicznie oddychać. Joga to zajęcie, które wzmaga koncentrację i uważność.

Joga dla początkujących w domu

Aby zacząć praktykować jogę, nie potrzeba żadnego sprzętu ani specjalnego stroju. Wystarczy założyć coś wygodnego i położyć na podłodze koc, ręcznik albo matę. Na zakup maty do jogi lub stroju dla joginów przyjdzie czas, gdy joga przypadnie komuś do gustu.

W internecie dostępne są filmy z ćwiczeniami dla osób początkujących. Na początek najlepiej wybrać nagranie 10 – 15 minutowe i sprawdzić, czy poziom trudności nie jest zbyt wysoki. Wbrew pozorom niektóre asany wymagają sporej elastyczności i doświadczenia.

Najlepiej zacząć od podstaw i słuchać swojego ciała. Jeśli która pozycja sprawia ból, jest niewygodna, powoduje zawroty głowy, należy z niej zrezygnować.

Co daje ćwiczenie jogi?

O tym, co daje joga przekonali się wszyscy, którym udało się choć kilka tygodni regularnie ćwiczyć. Joga działa na organizm na dwóch płaszczyznach. Osoby, które regularnie praktykują, przekonują, że to zdrowe i dla ciała i dla duszy.

Po pierwsze joga poprawia elastyczność mięśni. Może niwelować ból kręgosłupa spowodowany długotrwałym siedzeniem lub podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Dzięki regularnym ćwiczeniom można poprawić postawę ciała i zyskać lepszą koordynację ruchową.

Po drugie zaś, joga przynosi ukojenie skołatanym nerwom. Uspokaja i wycisza. Dzięki regularnym i spokojnym oddechom pozwala odzyskać psychiczną równowagę. Przynosi uczucie odprężenia i poprawia nastrój.

Nauczyciele jogi przekonują, że regularne ćwiczenia łagodzą bóle menstruacyjne i pomagają w walce z migreną Ponadto praktyka jogi poprawia sprawność fizyczną i umysłową, jest wsparciem dla odporności organizmu.

Osoby, które uczyniły z praktyki jogi życiową filozofię czują się szczęśliwe i łatwiej radzą sobie z codziennymi problemami.

Udostępnij